Śmieciowy problem komunikacji miejskiej w Krakowie: Pasażerowie generują 40 kg odpadów dziennie

Pasażerowie korzystający z publicznej sieci komunikacyjnej w Krakowie codziennie „produkują” około 40 kilogramów śmieci. Jak podaje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie, ilość odpadów zbieranych z autobusów i tramwajów na przestrzeni miesiąca to nawet jedna tona. Podsumowując cały rok, suma ta wzrasta do przerażających 10 ton odpadków.

Nie jest tajemnicą, że wielu pasażerów miejskich tramwajów i autobusów narzeka na ich zaniedbany stan. Jednakże winę za brak czystości tych pojazdów należy przypisać samym użytkownikom, którzy pozostawiają po sobie różnego rodzaju odpadki. Niestety ten brak dbałości o wspólne dobro doprowadza do pogorszenia estetycznego wyglądu naszej miejskiej komunikacji.

Wśród porzuconych przez pasażerów przedmiotów krakowski przewoźnik wymienia: papier, zużyte bilety rozrzucone wszędzie, butelki plastikowe i szklane, puszki, zużyte pieluchy (często zawierające nieprzyjemne „niespodzianki”), resztki jedzenia, a nawet pozostawione części odzieży. Niejednokrotnie zdarza się, że siedzenia w pojazdach są tak zanieczyszczone, że nadają się jedynie do wymiany, a resztki są ostatecznie utylizowane.

Mimo tych problemów, MPK zapewnia, że wszystkie pojazdy biorące udział w codziennym przewozie pasażerów są każdego dnia czyszczone i porządkowane. Ten proces może być śledzony przez każdego zainteresowanego, na przykład poprzez film „Od zmierzchu do świtu” dostępny na oficjalnym kanale MPK na platformie YouTube, pokazujący nocne przygotowania pojazdów do kolejnego dnia pracy.

Dodaj komentarz