Protest przeciwko wycinaniu drzew na rzecz tramwajowej linii do Mistrzejowic

Wieczorem w poniedziałek, grupa kilkuset obywateli zdecydowanie sprzeciwiła się planom usunięcia drzew w celu budowy trasy tramwajowej do Mistrzejowic. Jak podkreślił Marcin Borek, inicjator protestu, podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową, zamierzają bronić każdego z zagrożonych drzew.

Demonstracja miała miejsce w okolicach ulicy Młyńskiej i Bohaterów Wietnamu. Wśród protestujących znaleźli się politycy, samorządowcy, a nawet aktywista ze stolicy, Jan Śpiewak. Ten ostatni wyraził swoje oburzenie dewastacją przyrody i wycinką pięknych drzew dla korzyści prezydenta miasta czy gigantomańskich projektów. Określił takie działania mianem barbarzyństwa.

Wcześniej tego samego dnia kilka osób bezowocnie próbowało powstrzymać proces wycinki. Próbując temu zapobiec, zerwali oni zabezpieczające ogrodzenia wokół maszyn i koparek zaangażowanych w budowę. Jednym z bardziej dramatycznych gestów była osoba przywiązująca się łańcuchem do koparki, a inna wspinała się na zagrożone drzewo. Sprawę zgłosił do policji kierownik budowy.

Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji, poinformował, że cztery osoby zostały zidentyfikowane i usunięte z miejsca konfliktu. Policja zgromadziła także materiały dotyczące incydentu i przekazała je do prokuratury celem dalszego postępowania. Zaznaczył również, że takie działanie protestujących było kontrowersyjne i mogło naruszyć prawo.

Operacja usuwania drzew pod przyszłą trasę tramwajową rozpoczęła się w poprzednim tygodniu. Od tego czasu, jak podaje organizator protestu, ścięto już 50 drzew.

Jednak zdaniem urzędników nie jest możliwe zatrzymanie budowy, która toczy się zgodnie z założonym planem. Prezydent Krakowa, Andrzej Kuliga, podkreślał, że nowa linia tramwajowa to odpowiedź na potrzeby mieszkańców miasta i zapowiedział wycinkę 960 drzew – o 300 mniej niż pierwotnie zakładano.

Miasto planuje również przeprowadzić nasadzenia kompensacyjne. Urzędnicy są otwarci na propozycje spółdzielni mieszkaniowych dotyczące posadzenia nowych drzew na terenach należących do nich. Zarząd Zieleni Miejskiej przesadził już 29 drzew z planowanej trasy tramwaju w jesieni 2022 roku oraz na wiosnę 2023 roku.

Dodaj komentarz