Plac Wszystkich Świętych zamienia się w plac Praw Człowieka na jeden dzień: symboliczna zmiana nazw ulic w Krakowie

Na jedną dobę, Plac Wszystkich Świętych w Krakowie będzie nosić nazwę Placu Praw Człowieka, podczas gdy ulica Wielopole zostanie przemianowana na Ulicę Równego Traktowania. Plac Centralny, znany również jako Plac im. Ronalda Reagana, tymczasowo przyjmie miano Placu Sprawiedliwości Społecznej. Aleja Focha została wybrana do reprezentacji idei Braterstwa i Siostrzeństwa, podczas gdy ulica Krupnicza działać będzie jako symbol Poszukiwania Dialogu.

Ta niecodzienna zmiana nazw miejskich jest planowana na niedzielę, 10 grudnia, by uczcić Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Stanowi to już trzecią edycję tego rodzaju inicjatywy.

„Naszym celem jest tworzenie miasta praw człowieka – wspólnoty lokalnej opartej na szacunku, która jest inkluzywna i reaguje na niesprawiedliwość spotkaną przez innych. 'Kraków dla równości’ to nie tylko slogan, ale kompleksowy program obejmujący wiele działań w obszarze edukacji, kultury, bezpieczeństwa i zdrowia, mający na celu zaspokojenie różnorodnych potrzeb wszystkich mieszkańców naszego miasta. W niedzielę, 10 grudnia, będziemy symbolicznie celebrować wartości, które uważamy za najważniejsze, w kontekście Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka” – wyjaśniła inicjatorka akcji, Nina Gabryś-Janowska, pełnomocniczka prezydenta Krakowa ds. polityki równościowej.

Dodaj komentarz