Obchody 20-lecia przynależności Polski do Unii Europejskiej: Kraków szykuje atrakcje i wydarzenia

W marcu, Kraków planuje huczne obchody 20-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Wśród zaplanowanych atrakcji znajdą się dni otwarte w instytucjach, które mogły powstać lub zostać odnowione dzięki funduszom unijnym. Również rozmaite konkursy i zabawy są częścią programu tej niezwykłej rocznicy. Wybór miesiąca na marzec jest celowy – nie chciano, aby świętowanie pokrywało się z wyborami samorządowymi planowanymi na kwiecień.

Aktorami tych obchodów jest historia, która sięga 20 lat wstecz. To właśnie 1 maja 2004 roku Polska oficjalnie dołączyła do grona pełnoprawnych członków Unii Europejskiej. Jak podkreślał prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski, to historyczne wydarzenie otworzyło przed nami wiele nowych szans i wyzwań. Wraz z nimi pojawiła się obietnica rozwoju i wolności. Od tej pory nasz kraj mógł korzystać z licznych benefitów: otwarcia granic, dostępu do wspólnego rynku, zniesienia barier handlowych i swobodnego przepływu pracowników i usług, a także wsparcia z funduszy unijnych.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej, prezydent Majchrowski podkreślił ogromny wpływ unijnych funduszy na rozwój Krakowa. Dzięki nim miasto mogło rozkwitnąć na niespotykanej dotąd skali, znacznie podnosić komfort życia swoich mieszkańców oraz aktywnie reagować na zmiany klimatyczne.

Dodaj komentarz