Nawyki dla zdrowych oczu – o tym należy pamiętać

Twoje oczy każdego dnia są narażone na szkodliwe czynniki. Suche powietrze w klimatyzowanych pomieszczeniach, promieniowanie ultrafioletowe czy spędzanie wielu godzin przed ekranem ma negatywny wpływ na zdrowie oczu i z czasem może przyczynić się do pogorszenia ostrości widzenia. Szacuje się, że już ponad 3/4 Polaków ma wadę wzroku. Dlatego w tym artykule przedstawimy Ci praktyczne porady, które pomogą Ci cieszyć się zdrowiem oczu jak najdłużej.

Regularne wizyty u lekarza okulisty

Większość osób decyduje się na wizytę u specjalisty w sytuacji, gdy problem z narządem wzroku jest już zaawansowany. Niestety, to duży błąd. Regularne badania u lekarza okulisty mogą wykryć wadę refrakcji lub schorzenie oczu na początkowym etapie. Dają możliwość wprowadzenia skutecznej metody korekcji lub leczenia. Wizyty u lekarza okulisty nie należy się obawiać, gdyż badanie jest nieinwazyjne i bezbolesne. Wiele osób unika specjalisty oraz postawienia diagnozy, gdyż uważa noszenie okularów korekcyjnych za coś nieatrakcyjnego. Warto jednak zwrócić uwagę, że obecnie okulary są uznawane za modne akcesorium, które dodaje klasy. Przykładem tego mogą być pięknie wykonane oprawki Versace.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Wystąpienie wad wzroku ma nie tylko podłoże genetyczne. Na stan naszych oczu wpływają przede wszystkim codzienne nawyki. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć jakie czynności warto wprowadzić do swojej rutyny, a czego unikać.

Sztuczne oświetlenie to spore wyzwanie dla narządu wzroku. Dlatego warto zadbać o to, aby światło w naszym domu lub w miejscu pracy było jak najbardziej komfortowe. Dobrym wyborem będą żarówki dające neutralne światło, które jest najbardziej zbliżone do naturalnego. Jeżeli pracujesz przy komputerze lub czytasz, nie tylko włącz lampkę, ale także rozświetl całe pomieszczenie, by nie musieć wytężać oczu. Dzięki temu twój narząd wzroku będzie znacznie wolniej się męczył, a praca nawet w sztucznym oświetleniu będzie bardziej komfortowa.

Higiena pracy przy komputerze

Bywa, że spędzamy przed ekranem całe godziny. Oczywiście w bardzo wielu przypadkach jest to związane z wykonywanym zawodem. Jednak nawet w takich sytuacjach można zadbać o zdrowie oczu. Po pierwsze warto wiedzieć, że zgodnie z zasadami BHP pracownikowi przysługuje 5 minut przerwy po każdej godzinie spędzonej przed komputerem. W domu w miarę możliwości warto ten czas wydłużyć i w miarę możliwości robić krótkie przerwy nawet co 20 minut. W tym czasie możesz dać wzrokowi odpocząć i wykonać kilka ćwiczeń. Już takie proste czynności jak skupienie wzroku na obiekcie, który znajduje się znacznie dalej lub rozmasowanie gałek ocznych dłońmi może przynieść znaczącą ulgę. Należy także pamiętać o odpowiedniej odległości od monitora, która powinna wynosić 70 cm. Ważny jest także kąt patrzenia na ekran. Najzdrowiej jest, gdy monitor znajduje się odrobinkę niżej, aby można było spoglądać na niego z góry. Warto stosować tę zasadę również korzystając z innych urządzeń takich jak smartfony czy tablety.

A jeśli u twojego dziecka wykryto wady wzroku i poszukujesz dla niego oprawek w niskiej cenie, wejdź na stronę https://www.wokularach.pl/okulary-korekcyjne-dzieciece.

Akcesoria, w które warto zainwestować

Oprócz zdrowych nawyków i regularnych wizyt u specjalisty, warto zaopatrzyć się także w kilka akcesoriów, które mogą znacznie ułatwić nam codzienne dbanie o wzrok. Jeśli spędzasz dużo czasu przed ekranem, doskonałą inwestycją mogą okazać się okulary z filtrem światła niebieskiego. Blokują one część szkodliwego promieniowania, które emitują ekrany. Sprawiają, że wzrok znacznie mniej się męczy, a praca przed monitorem staje się dużo bardziej komfortowa.

Absolutną podstawą dla wszystkich powinny być także dobrej jakości okulary z filtrem UV. Niestety, ale modele dostępne w popularnych sklepach odzieżowych czy pochodzące z innych niesprawdzonych źródeł mogą nie zapewniać naszym oczom odpowiedniej ochrony, co w perspektywie czasu może być powodem trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Natomiast, jeśli często towarzyszy Ci uczucie suchości pod powiekami, zawsze miej przy sobie nawilżające krople do oczu, które wspomogą działanie naturalnego filmu łzowego. Będą też wybawieniem dla osób, które spędzają dużo czasu w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach.

Okulary z filtrem światła niebieskiego do pracy przed komputerem, szeroki wybór okularów korekcyjnych oraz przeciwsłonecznych, a także preparaty do pielęgnacji oczu znajdziesz na stronie https://www.wokularach.pl/.

Dodaj komentarz