Muzeum Nowej Huty przystępuje do remontu dzięki 76 mln zł z Funduszy Europejskich

Planowane jest gruntowne odnowienie budynku dawnej kultowej instytucji kina Światowid w Krakowie, które obecnie jest siedzibą Muzeum Nowej Huty. W planach jest także utworzenie nowoczesnej ekspozycji stałej. Na ten cel Muzeum uzyskało dofinansowanie w wysokości 76 milionów złotych z programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko), co zostało oficjalnie potwierdzone przez Ministerstwo w środę.

Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, podczas konferencji prasowej ogłosił, że placówka otrzymała tę kwotę w ramach naboru programu FEnIKS dedykowanego dla Muzeum Nowej Huty. Aby dopełnić budżet projektu, miasto będzie musiało dołożyć dodatkowe 23 miliony złotych. Procedury dotyczące tej transakcji planowane są na koniec bieżącego miesiąca lub na początek następnego. Majchrowski podkreślił, że możliwość ubiegania się o te fundusze była wynikiem wcześniejszego wpisu Nowej Huty na listę Pomników Historii i objęcia jej ochroną na mocy uchwały o Parku Kulturowym.

Przydzielone fundusze zostaną wykorzystane na gruntowną renowację kina Światowid, a także na jego rozbudowę i utworzenie nowoczesnej stałej ekspozycji. Dyrektor Muzeum Krakowa, Michał Niezabitowski, do którego należy Muzeum Nowej Huty, przedstawił szczegółowe plany. Przed samym kinem znajduje się przestrzeń, która zostanie docelowo zagospodarowana. Na dachu zaś powstaną letnie kino oraz kawiarnia. Wewnątrz budynku zlokalizowane zostaną sale dla wystaw tymczasowych, które razem stanowić będą stałą ekspozycję. Główną atrakcją muzealną ma być opowieść o unikalnym charakterze Nowej Huty, ukazująca jej szeroki kontekst w perspektywie PRL-u i transformacji ustrojowej.

Dodaj komentarz