Kraków wita pierwsze dzieci urodzone dzięki miejskiemu programowi in vitro

Kraków zdecydował się wspierać finansowo pary zmagające się z niepłodnością. Procedurę wsparcia uruchomiono w 2022 roku i od tamtej pory udało się uzyskać 88 ciąż. Niedawno Kraków przywitał dwie dziewczynki, które jako pierwsze przyszły na świat dzięki miejskiemu programowi in vitro.

Duże zainteresowanie krakowskim programie in vitro

Miejski program in vitro w Krakowie jest odpowiedzią na rosnące problemy z niepłodnością. Metoda leczenia pozaustrojowego jest skuteczna, ale kosztowna i nie raz wymaga kilku prób. Jednocześnie dla wielu in vitro par jest jedyną szansą na potomstwo. W związku z tym zainteresowanie krakowskim projektem jest duże. W 2022 roku po raz pierwszy uruchomiono program, dokonując 177 procedur zapłodnienia, z czego 88 zakończyło się ciążą. W tym roku na świat przyszły pierwsze dzieci poczęte metodą in vitro. Są to 2 dziewczynki. W marcu narodzą się kolejne dzieci.

W Krakowie zdecydowano, by w 2023 roku nie tylko kontynuować program, ale również, by zwiększyć środki przeznaczone na ten cel. Miasto planuje wydać 1,8 mln zł, co wystarczy na wykonanie około 360 procedur zapłodnienia.

Dodaj komentarz