Kraków w żółtej strefie epidemii koronawirusa?

Gwałtowny wzrost zachorowań na koronawirusa może doprowadzić do tego, że Kraków znajdzie się w żółtej strefie. Oznacza to, że wprowadzone zostaną dodatkowe obostrzenia, których będzie trzeba przestrzegać na terenie miasta. Jak zmieni się nasze życie, jeśli ze strefy zielonej trafimy do tych o zaostrzonym rygorze sanitarnym?

Na czym polega podział na strefy?

O przynależności do stref decydują konkretne wytyczne. W przypadku strefy żółtej jest to liczba zakażeń na 10000 mieszkańców w danym powiecie. Strefa żółta obowiązuje dla wskaźnika od 6 do 12. W Krakowie wynik ten wynosi już 6,03. W ostatnich dniach w mieście codziennie odnotowuje się około 30-40 przypadków na dobę.

Obecnie podział prezentuje się następująco:

  • strefa czerwona (powiaty):
    nowosądecki, Nowy Sącz, rybnicki, wodzisławski, Ruda Śląska, ostrzeszowski, Jastrzębie Zdrój, wieluński, Rybnik.
  • strefa żółta (powiaty):
    pszczyński, wieruszowski, raciborski, Żory, limanowski, grajewski, cieszyński, Biała Podlaska, nowotarski.

Obostrzenia

Obostrzenia panujące w strefie żółtej to między innymi: limit gości na weselach czy ograniczenie miejsc siedzących w komunikacji miejskiej. Ponadto przywraca się nakaz noszenia maseczek w przestrzeni publicznej, nawet na otwartym powietrzu. Warto również zaznaczyć, że w takim przypadku nie można organizować wydarzeń kulturalnych, a te sportowe odbywają się bez kibiców. Jedynym pocieszeniem może być fakt, że miejskie siłownie i kina mogą nadal prowadzić działalność, o ile zachowane są dodatkowe środki bezpieczeństwa.