Kraków pozbywa się wraków porzuconych samochodów

Dokładnie 947 wraków porzuconych aut udało się straży miejskiej usunąć z ulic Krakowa. Właściciele aut wolą porzucić stare wraki żeby nie ponosić dodatkowych kosztów złomowania. Pojazdy takie szpecą parkingi, a nieraz stanowią zagrożenie dla ludzi i środowiska.

947 porzuconych wraków na ulicach Krakowa

Właściciele starych pojazdów często chcą uniknąć kosztów związanych z wywozem aut. Zdejmują tablice rejestracyjne i porzucają je na parkingach, albo przy drogach. Przede wszystkim takie wraki szpecą okoliczne osiedla, ale mogą także stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi i przyrody. Strażnicy najczęściej  odsyłają takie wraki na parkingi miejskie, albo starają się wyegzekwować od właścicieli ich usunięcie.

Kiedy można usunąć pojazd?

Straż Miejska może zarządzić wywóz pojazdu, jeśli nie posiada on tablic rejestracyjnych, zalega na drodze publicznej lub w strefie ruchu. Wrak można usunąć także, jeżeli jego stan techniczny wskazuje na to, że nie powinien być użytkowany. Najczęściej usuwa się pojazdy uszkodzone, z wybitymi szybami, z wystającą blachą czy ostrymi krawędziami. Strażnicy Miejscy nie mogą usuwać pojazdów, które znajdujących się na parkingach wewnętrznych i nie zagrażają bezpieczeństwu ludzi. Procedura wymaga wtedy kontaktu z właścicielem pojazdu i skłonienie go do naprawy pojazdu lub usunięcia z parkingu czy drogi wewnętrznej na swój koszt.

Kiedy pojazd uznaje się za nieużytkowany?

Pojazd można uznać za porzucony, gdy nie posiada aktualnych badań technicznych oraz ważnej polisy OC. Auto z widocznymi uszkodzeniami np. w wyniku kolizji. Brak drzwi, kół, uszkodzone szyby w pojeździe i światła również przemawiają za tym, że pojazd został porzucony przez właściciela. Jeśli wnętrze pojazdu uległo dewastacji lub zniszczeniu, a także w przypadku widocznej korozji pojazdu.

Dodaj komentarz