Jagody acai – dlaczego warto je spożywać?

Jagody acai stały się popularne ze względu na swoje właściwości. Są one źródłem witamin, minerałów, a także antyoksydantów. Dzięki temu ich spożywanie wpływa pozytywnie na organizm człowieka. Zobacz, jakie działanie mają jagody acai.

Czym są jagody acai?

Jagody acai są owocami palmy brazylijskiej. Rośliny te pochodzą z tropikalnych terenów Ameryki Południowej. Są to drzewa, które osiągają nawet 15 metrów wysokości. Obecnie jagody acai są znane na całym świecie. Zostały uznane za superfoods, czyli nieprzetworzoną żywność bogatą w cenne składniki odżywcze.

Jagody acai to małe, okrągłe owoce, które mają ciemnofioletowy kolor. Są porównywane do winogron lub borówek. Ich maksymalna średnica wynosi około 25 milimetrów. Ich skórka jest twarda, ale miąższ bardzo miękki. W środku mają pestkę. Mają ciekawy smak – przypomina on połączenie jagód z gorzką czekoladą.

Niestety, jagody acai, które są świeżo zebrane z drzewa palmowego, mają krótki okres przydatności. Dlatego nie jest możliwe ich kupienie w Polsce – owoce nie przetrwałyby transportu. Nie oznacza to jednak, że nie możemy czerpać z nich tego, co najlepsze. Jagody acai są dostępne w innych formach.

Jakie są właściwości jagód acai?

Właściwości jagód acai zostały poznane już w XIX wieku. Jednak wśród plemion amazońskich owoce te są wykorzystywane nie tylko w celach medycznych. Stanowią one podstawę ich diety. Stanowią one aż 42% ogółu pożywienia.

Jagody acai są przez wielu nazywane bombami witaminowymi lub odżywczymi. Te niewielkie owoce są cennym źródłem:

  • witaminy A,
  • witaminy C,
  • witaminy E,
  • witamin z grupy B,
  • magnezu,
  • fosforu,
  • potasu,
  • cynku,
  • miedzi,
  • wapnia.

Oprócz tego obecne są w nich kwasy tłuszczowe, aminokwasy, błonnik, a także substancje będące antyoksydantami (przeciwutleniaczami).

Jak jagody acai wspierają organizm człowieka?

Jagody acai wspierają organizm człowieka na wiele sposobów. Przede wszystkim dostarczają witamin i minerałów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Włączenie ich do diety zmniejsza ryzyko niedoborów. Jednak ważne są nie tylko obecne w nich witaminy, ale również błonnik, który wspiera układ pokarmowy i polifenole, które mają korzystne działanie dla układu krążenia.

Jak spożywać jagody acai?

Jagody acai nie są dostępne w świeżej formie. W sklepach zielarskich można kupić je w formie liofilizowanej lub sproszkowanej. W takiej postaci można dodawać je do jedzenia. Dostępne są również suplementy w formie kapsułek i tabletek. Dużą popularnością cieszy się także sok z jagód acai.

Dodaj komentarz