Innowacyjna technologia do wykrywania raka piersi opracowana przez krakowski start-up Ailis

Start-up medyczny z Krakowa, Ailis, jest na czele innowacji w dziedzinie wykrywania raka piersi. Firma opracowała zaawansowaną technologię, korzystającą ze sztucznej inteligencji, aby umożliwić wczesne wykrywanie tej choroby. Właśnie rozpoczyna proces przygotowania do oceny klinicznej oraz certyfikacji swojej metody.

Grupa polskich badaczy zagłębiła się w autorską metodę parametrycznego obrazowania dynamicznego (POD), połączoną ze sztuczną inteligencją i telemedycyną. Ich głównym celem było rozwinięcie sposobu na wczesne odkrycie wskaźników raka piersi. Michał Matuszewski, pomysłodawca tej nowatorskiej metody, podkreśla znaczenie badań klinicznych. Zaznacza, że będą one wymagały zaangażowania od tysiąca kobiet, które przyczynią się do naukowego progresu oraz udoskonalenia tej nowej metody badawczej. Badania mają odbywać się w trzech miastach – Krakowie, Gdańsku i Warszawie.

Michał Matuszewski, twórca i współautor nowej metody monitorowania stanu piersi Ailis, poinformował, że stworzyli ją zespół polskich naukowców, lekarzy i inżynierów. Autorzy tej technologii podkreślają jej skuteczność, co potwierdziły wcześniejsze badania przedkliniczne. Jak informuje Matuszewski, teraz nadszedł czas na przygotowanie technologii do oceny klinicznej oraz certyfikacji – procesów niezbędnych do potwierdzenia skuteczności metody zgodnie z przepisami prawa polskiego i europejskiego.

Dodaj komentarz