Gaz a bezpieczeństwo domowników – na co uważać przy ogrzewaniu gazowym?

Choć gaz uchodzi za stosunkowo tani, a przy tym efektywny typ ogrzewania domu, wiele osób zastanawia się nad bezpieczeństwem instalacji tego typu. Czy kotły gazowe mogą stanowić zagrożenie dla domowników przy codziennej eksploatacji? To mit, który łatwo da się obalić, powołując się na nowoczesne urządzenia do ogrzewania domu gazem. O jakich zasadach należy pamiętać, aby cieszyć się ciepłem z dobrego i sprawdzonego źródła?

Dlaczego gaz w domu uchodzi za groźny?

Rozważasz zbiornik na gaz do ogrzewania domu? Cena takiego urządzenia to nie jedyne zmartwienie osób szukających wydajnego sposobu na pozyskanie ciepła do prywatnych celów. W końcu co jakiś czas słyszy się o wypadkach z tym surowcem w roli głównej. Nie każdy jednak wie, że wszelkie katastrofy tego rodzaju to przeważnie wynik nieprawidłowo wykonanej instalacji czy innych zaniedbań. Aby system ogrzewania gazowego działał bez zarzutu, należy zadbać o jego regularną konserwację.

Czasem winowajcą jest także nieodpowiednia wentylacja w pomieszczeniach ogrzewanych gazem – wówczas może dochodzić do zatrucia czadem. Choćby z tego powodu warto zainwestować nieco więcej środków w zakup wysokiej jakości elementów instalacji od sprawdzonego producenta.

Kotły gazowe dzisiaj – nowoczesne i efektywne urządzenia

W nowoczesnych kotłach czy butlach gazowych ryzyko zatrucia jest znacznie niższe niż kiedyś. Wszystko dzięki specjalnym zabezpieczeniom zbiorników, które produkujemy. Istnieją funkcje, które zabezpieczają przed gwałtownym obniżeniem ciśnienia wody w instalacji – podkreśla przedstawiciel marki Amerigas.

Liczne zabezpieczenia dotyczą także samej instalacji. Gdyby np. doszło by do zaniku płomienia, dopływ paliwa zostanie odcięty, eliminując ryzyko wybuchu. Z kolei stabilizator odpowiada za wykluczenie skoków ciśnienia.

Współczesne ogrzewanie na gaz bardzo się opłaca. Koszy instalacji pod gaz ziemny zależą co prawda od szeregu indywidualnych czynników, ale nie ma co podważać jej efektywności. Szacuje się, że w zestawieniu z paliwami stałymi gaz daje dwa razy więcej ciepła z 1 kg surowca!

Dodaj komentarz