Europejska premiera ekspozycji "HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX wieku" w Muzeum Galicja w Krakowie

Od 8 lutego br. krakowskie Muzeum Galicja stanie się miejscem, gdzie zostanie zaprezentowana europejska premiera wystawy poświęconej losom siedmiu żydowskich kobiet, które przetrwały okropieństwa Holokaustu. Przygotowanie tej unikalnej prezentacji jest wynikiem współpracy między Muzeum Galicja a Żydowskim Muzeum Grecji, z siedzibą w Atenach.

Ekspozycja zatytułowana „HerStories. Losy europejskich Żydówek w XX wieku”, dostępna do oglądania w Krakowie, będzie czynna nie krócej niż do końca maja. Natomiast w najbliższych miesiącach, podobne ekspozycje będą prezentowane również w innych krajach, ale już w ich lokalnych językach. Będą to Grecja, Niemcy, Węgry, Hiszpania oraz Słowacja.

Celem wystawy jest akcentowanie historii z perspektywy kobiecej, ukazanie złożoności i wielowymiarowości losów tych bohaterek. Siedem indywidualnych ścieżek życiowych przedstawionych przez siedem kobiet, które nigdy nie miały okazji się spotkać. Ich wspólnym mianownikiem jest fakt, iż urodziły się w żydowskich rodzinach w Europie na początku XX wieku, przetrwały Holokaust, odbudowały swoje życie po zakończeniu wojny i zdecydowały się podzielić swoimi historiami – jak informuje Anna Wencel, polska kuratorka tej ekspozycji.

Historie bohaterek wystawy są zróżnicowane geograficznie, pochodzą bowiem z różnych krajów Europy: Polski, Czech, Grecji, Hiszpanii, Niemiec, Słowacji oraz Węgier. Odwiedzający będą mieli okazję poznać losy takich osób jak: Irena Wygodzka – żona literata Stanisława Wygodzkiego, Rosa Rosenstein, Katarina Löfflerova, Ludmila Rutarova, Vera Szekeres-Varsa, Lisa Pinhas oraz Rosl Heilbrunner (jej historię opowiedziała córka Dora Sontheimer).

Dodaj komentarz