Dynamiczny wzrost cen mieszkań w ofercie deweloperów – analiza trendów na rynku nieruchomości

Obserwujemy narastający trend wzrostu cen mieszkań proponowanych przez deweloperów. W ciągu ostatnich miesięcy, od grudnia 2022 roku, ceny znacznie podskoczyły w trzech kluczowych polskich miastach: Gdańsku, Gdyni i Sopocie, które tworzą tzw. Trójmiasto (o 13%), Krakowie (o 12%) oraz w Warszawie (o 9%).

W czterech z siedmiu największych miast Polski, na rynku pierwotnym doszło do znaczącego skoku cen mieszkań. W tym kontekście prym wiedzie Kraków, który z powodzeniem konkurując z warszawskim rynkiem, przekroczył średnią cenę za metr kwadratowy na poziomie 14 tysięcy złotych.

Opierając się na danych udostępnionych przez BIG DATA w lipcu bieżącego roku, średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym poszły w górę w czterech z siedmiu największych ośrodków miejskich w kraju. Szczególnie wyróżnia się tutaj Kraków – stolica Małopolski. Średnia cena metra kwadratowego mieszkania u lokalnych deweloperów przekroczyła tutaj 14 tysięcy złotych. Wobec tych trendów jest prawdopodobne, że rynek krakowski może jeszcze w tym roku prześcignąć stolicę Polski, Warszawę.

Jest warto zauważyć, że w Warszawie średnie ceny za metr kwadratowy mieszkania na rynku pierwotnym utrzymały się na stałym poziomie – 14 900 złotych. Możliwe, że jest to wynik zmiany strategii warszawskich deweloperów, którzy poprzestali na koncentracji na segmencie luksusowym i teraz kierują swoją ofertę w stronę klientów, którzy muszą zaciągnąć kredyt do zakupu nieruchomości, jak na przykład Bezpieczny kredyt 2%.

Dodaj komentarz