Dynamiczny wzrost cen mieszkań w Krakowie góruje nad innymi miastami Polski

Przez ostatni rok, rynek nieruchomości w Krakowie doświadczył znacznego podskoku cen, który wyniósł prawie 1/3 zaskakująco, jest to najszybszy wzrost we wszystkich miastach Polski. Niezależnie od tego dynamicznego wzrostu, Warszawa utrzymuje swoją dominację jako miasto z najwyższymi cenami za metr kwadratowy. Niestety, nie wygląda na to, żebyśmy mogli spodziewać się obniżek cen w najbliższej przyszłości.

We wrześniu 2023 r., średnia cena za metr kwadratowy nowych mieszkań w Krakowie przekroczyła 15 tys. zł. Warszawa, z drugiej strony, utrzymała swoją pozycję lidera cenowego na liście największych metropolii polskich, osiągając średnią cenę 16 tys. zł za metr kwadratowy. Tymczasem w Łodzi ceny pozostały stabilne, a Trójmiasto doświadczyło nawet niewielkiego spadku – wynika z najnowszych danych BIG DATA.

Spadek cen mieszkań jest mało prawdopodobny ze względu na stały brak wystarczającej liczby dostępnych nieruchomości na rynku. Aby zahamować wzrost średniej ceny za metr kwadratowy, deweloperzy musieliby drastycznie zwiększyć podaż w segmencie mieszkań skierowanych do klientów korzystających z kredytów hipotecznych. Jednak tak się nie dzieje. W rezultacie, we wrześniu br. nie doszło do odwrócenia trendu cenowego w większości największych polskich miast. Według wstępnych danych BIG DATA, zarówno w Krakowie, jak i Warszawie średnia cena metra kwadratowego nieruchomości oferowanych przez firmy deweloperskie wzrosła o dodatkowe 2%.

Dodaj komentarz