Demonstracja na rynku w Krakowie: Marsz Równości

W maju miał odbyć się 16. Marsz Równości ulicami Krakowa. Wydarzenie przełożono ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju. Po kilku miesiącach zwłoki, w nieco zmienionej formie, odbędzie się już 29 sierpnia. Organizatorem Marszu jest Stowarzyszenie Queerowy Maj. Można spodziewać się kontrmanifestacji ze strony środowisk narodowo-radykalnych.

Jak do udziału w demonstracji zachęcają organizatorzy?

„miej czelność się obnosić i prowokować
tańcz tak jakbyś nigdy nie tańczył
zatwerkuj w rytm i pokaż im co masz

dla przegiętych I nadętych –
zboczcie z prostej drogi
z nami”
Tymi słowami Queerowy Maj zachęca niezdecydowanych do przyłączenia się do sierpniowej demonstracji. Obecnie udział w wydarzeniu na Facebooku potwierdziło ponad 2.5 tysiąca użytkowników, a kolejne 5.7 tysiąca wyraziło zainteresowanie Marszem. Ze względu na epidemię koronawirusa zdecydowano się również na różnorodne aktywności, odbył się m.in. „marsz online”. Dodatkowo organizatorzy zachęcają do promowania wydarzenia medialnie, np. przez wstawianie zdjęć na Instagramie, postów na Facebooku, itp.

Jak członkowie Stowarzyszenia Queerowy Maj uzasadniają swoją inicjatywę?

„Marsz organizujemy z miłości: do bycia sobą, do Was, do naszego miasta”. Podobne demonstracje często spotykają się w Polsce nie tylko z wyszydzaniem, ale również z agresją, przemocą słowną i fizyczną. Dlatego w czasie trwania Marszu zaangażowane są dziesiątki funkcjonariuszy policji oraz inne służby porządkowe.

Wydarzenie rozpocznie się 29 sierpnia o godzinie 17:00 na krakowskim rynku i potrwa do godziny 20:00. Wszelkie informacje na temat Marszu Równości można znaleźć na Facebooku.