Budowanie sieci kontaktów podczas studiów jako ważny aspekt dla rozwoju przyszłej kariery

Studia to niezapomniany okres w życiu każdego młodego człowieka. W tym czasie możesz poznać masę osób, a nawet znaleźć przyjaźń na całe życie. Budowanie pozytywnych relacji w szkole wyższej jest bardzo ważne, a zawieranie nowych znajomości pomaga poczuć się pewnie i swobodnie. W końcu masz wokół siebie ludzi, którzy podzielają Twoje pasje oraz zainteresowania. Studia są także świetną okazją do nawiązania przyszłościowych kontaktów zawodowych.

Dlaczego warto rozwijać sieć kontaktów zawodowych na studiach?

Wybór odpowiedniej ścieżki edukacyjnej ma za zadanie skutecznie przybliżyć nas do realizacji wymarzonej kariery. Coraz więcej osób wybiera najbardziej prestiżowe kierunki, jak np. studia Global finance and accounting, ESG in Finance czy European Banking and Insurance in Digital Environment prowadzone przez UEK w Krakowie. Jednocześnie w obecnym świecie liczą się przede wszystkim doświadczenie i kompetencje. Wynika to z coraz bardziej różnorodnego rynku pracy, a także dynamicznego rozwoju technologii. Większość młodych osób poszukujących swojej pierwszej pracy nie ma co wpisać do CV. Warto zadbać o to, żeby jak najszybciej to zmienić. Już w trakcie edukacji możesz nabrać doświadczenia oraz uczyć się od innych. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie nowych kontaktów, które są niezwykle przydatne i wartościowe. Ich zawieranie może zaowocować zdobyciem pierwszych propozycji zawodowych.


Jak rozwijać sieć kontaktów podczas studiów?

Są różne sposoby budowania sieci kontaktów na studiach. Najlepszą, sprawdzoną metodą jest zapisanie się do wybranego stowarzyszenia studenckiego. W takich organizacjach można poznać wielu ciekawych ludzi i kreatywnie spędzać czas. Nic nie łączy bowiem lepiej niż wspólne pasje. Przynależność do takiej organizacji to także możliwość brania udziału w tworzeniu innowacyjnych projektów, pozwalających na połączenie wiedzy zdobytej w toku nauki z umiejętnościami praktycznymi. Stowarzyszenia studenckie bardzo często wychodzą poza mury uczelni, tworząc autorskie inicjatywy o realnym wpływie na społeczność funkcjonującą w ich otoczeniu. Osoby chcące włączyć się do działań tego typu mają do wyboru między innymi wolontariat. Może być on świetną okazją do nawiązania przyszłościowych kontaktów zawodowych. Z kolei decydując się na aktywność zrzeszającą osoby z różnych krajów, dostajemy szansę zyskania nieco innego spojrzenia kulturowego, co dodatkowo zaowocuje poszerzeniem horyzontów. Taką opcję powinni rozważyć zwłaszcza studenci kierunków prowadzonych w języku angielskim, np. Financial Accounting Accredited by ACCA, Financial Analytics czy International Financial Management.

Kolejnym ze sposobów budowania sieci kontaktów podczas studiów jest uczestniczenie w szkoleniach, konferencjach naukowych, tematycznych targach, wydarzeniach branżowych. Takie projekty skupiają wokół siebie znanych specjalistów, umożliwiając nawiązanie współpracy z ludźmi z innych krajów. Uczestnicząc w nich, możesz lepiej poznać branżę, w której chciałbyś pracować po ukończeniu studiów. Co więcej, udział w konferencjach jest niepowtarzalną okazją do tego, aby dostać propozycję odbycia praktyk zawodowych w firmach o zasięgu globalnym czy start-upach. Sieć kontaktów możesz wreszcie budować, łącząc edukację z działalnością zarobkową. Wielu studentów nawiązuje w ten sposób trwałe relacje zawodowe, szukając zatrudnienia na grupach na Facebooku, portalach typu pracuj.pl, a także w biurze karier Twojej uczelni. Dobrym pomysłem jest śledzenie informacji o targach pracy czy zwrócenie uwagi na dni otwarte, warsztaty czy inne wydarzenia organizowane przez pracodawców.

Dodaj komentarz