Basen dla niemowląt. Wszystko, co warto wiedzieć!

Woda to żywioł, który z jednej strony może sprawić wiele przyjemności, z drugiej zaś może stać się zagrożeniem. Im wcześniej się z nim oswajamy, tym lepiej sobie z nim radzimy. Większość małych dzieci reaguje na zabawy w wodzie bardzo pozytywnie. Dlatego warto rozpocząć naukę pływania jak najwcześniej – nawet w okresie niemowlęctwa. Tym bardziej, że niemowlaki doskonale radzą sobie w środowisku wodnym. Od kiedy można zabrać niemowlaka na basen? Gdzie można znaleźć dobry basen dla niemowląt w Krakowie? I jak przygotować się do wizyty?

Od kiedy basen dla niemowląt?

Z pierwszą wizytą niemowlaka na basenie warto poczekać do około trzeciego miesiąca życia. To właśnie wtedy dziecko jest już na tyle silne, że potrafi samodzielnie utrzymać główkę. Dlatego wizyta na basenie będzie dla niego bezpieczniejsza, a dla rodziców znacznie wygodniejsza. Ponadto jest to czas, w którym niemowlak doskonale jeszcze pamięta swoje życie płodowe i dysponuje naturalnym odruchem zamykania ust i wstrzymania powietrza pod wodą. Umiejętność ta niestety zaczyna zanikać około szóstego miesiąca życia, zatem warto mieć to na uwadze.

Co do kwestii samego basenu, należy również mieć świadomość tego, że zajęcia dla niemowlaków nie są prowadzone w każdym obiekcie. Trzeba bowiem spełniać określone wymagania w tym zakresie. Również instruktorzy pływania muszą posiadać odpowiednie przeszkolenie. Gdzie znajdziemy zatem przyjazny basen dla niemowląt w Krakowie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnej pływalni?

Basen dla niemowląt w Krakowie w Parku Wodnym

Małe dzieci – zwłaszcza niemowlaki, mają nieco większe wymagania co do warunków, jakie powinien spełniać basen, w którym pływają. Chodzi tutaj przede wszystkim o takie kwestie jak:

  • wyposażenie przestrzeni pływalni w niezbędne akcesoria dla niemowlaków (np. przewijaki)
  • odpowiednia temperatura wody (34 – 37 stopni Celsjusza)
  • kadra przeszkolonych instruktorów
  • jakość wody (najlepiej ozonowana, która nie powoduje podrażnień)

Nie wszystkie baseny są przygotowane pod każdym względem na przyjęcie niemowlaka. Miejscem, które spełnia najwyższe standardy, jest basen dla niemowląt w Krakowie, znajdujący się w Parku Wodnym. Zajęcia zorganizowane w obiekcie są w pełni profesjonalne i bezpieczne. Jak się do nich przygotować?

Jak wygląda wizyta na basenie z niemowlakiem?

Wizyta niemowlaka na basenie w krakowskim Parku Wodnym to 30 minut praktycznych zajęć w wodzie. Oczywiście na basenie trzeba pojawić się wcześniej, tak aby przygotować siebie i dziecko do kąpieli. Wejściówka na zajęcia z niemowlakiem umożliwia 1,5 godziny przebywania na terenie hali basenowej, zatem daje to odpowiednią ilość czasu na rozebranie dziecka i jego aklimatyzację oraz przygotowanie na wejście do wody. Przy czym bilet wstępu obejmuje dziecko oraz dwoje opiekunów.

Na basen trzeba ze sobą zabrać:

  • 2 ręczniki – w tym jeden z kapturkiem
  • pampersy do pływania
  • balsam do ciała do zastosowania po kąpieli
  • pozostałe akcesoria, które zawsze zabieramy w trakcie wyjścia z dzieckiem

Podczas zajęć należy słuchać wszystkich poleceń instruktora. Ważny jest również spokój, tak aby dziecko również czuło się zrelaksowane.

Dodaj komentarz