Anna Dymna uhonorowana Honorowym Obywatelstwem Królewskiego Miasta Krakowa

Znana i szanowana aktorka teatralna i filmowa, Anna Dymna, zostanie doceniona za swoją pracę i wkład dla społeczności, otrzymując Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Uroczystość wręczenia wyróżnienia odbędzie się podczas sesji Rady Miasta w środę, 5 czerwca. Warto podkreślić, że Dymna jest również założycielką fundacji „Mimo Wszystko”, która pomaga dorosłym osobom z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Decyzja o przyznaniu jej tego prestiżowego tytułu została podjęta jednogłośnie.

Przez ponad pół wieku, Anna Dymna jest integralną częścią społeczności Krakowa, wpływając na jego kulturalny obraz nie tylko poprzez swoje role teatralne i filmowe. Jest ona cenioną postacią w sferze działalności charytatywnej, co podkreślono w uzasadnieniu do uchwały przyjętej podczas środowej sesji Rady Miasta.

Ania Dymna dorastała na krakowskim Nowowiejskiej, dawniej ulicy 18 Stycznia. Jako młoda dziewczyna uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 34, a następnie do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej, gdzie w jednej z równoległych klas uczyła się Kora Jackowska.

W 1973 roku Anna Dymna ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. Ludwika Solskiego w Krakowie. W trakcie studiów zadebiutowała na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego, grając role Isi i Chochoła w spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego pod reżyserią Lidii Zamkow. Od tamtego czasu nieprzerwanie występuje na deskach Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Dodaj komentarz