Abp Marek Jędraszewski złożył rezygnację z pełnionej funkcji Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego po ponad siedmiu latach sprawowania urzędu

Podczas ceremonii wręczenia nowych nominacji księżom Archidiecezji Krakowskiej oraz wyrażania wdzięczności proboszczom przechodzącym na emeryturę, abp Marek Jędraszewski ujawnił, że zgodnie z prawem kanonicznym przekazał swoją rezygnację z urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego Papieżowi. Ta nieoczekiwana decyzja nastąpiła po ponad siedmiu latach sprawowania tej funkcji przez arcybiskupa, który 24 lipca obchodzi swoje 75 urodziny.

Podczas tego wydarzenia, abp Jędraszewski odwołał się do niedawnej beatyfikacji ks. Michała Rapacza, podkreślając jego niezłomność w głoszeniu ewangelicznej prawdy światu. Wspomniał, że beatyfikowany kapłan był niezłomnym świadkiem Chrystusa w swoich czasach i pozostawał wierny swojej misji aż do końca. Metropolita Krakowski wyraził również wdzięczność za aktywne zaangażowanie księży w przeżywanie Kongresu Eucharystycznego oraz organizację uroczystości beatyfikacyjnych ks. Rapacza w Archidiecezji Krakowskiej.

Ks. Tadeusz Tylka, proboszcz parafii w Płokach, gdzie błogosławiony ks. Michał Rapacz służył aż do swej męczeńskiej śmierci, otrzymał relikwie nowo beatyfikowanego duchownego. Zostały one wniesione do Bazyliki Miłosierdzia Bożego podczas uroczystości beatyfikacji. Wkrótce obraz przedstawiający beatyfikowanego księdza trafi również do kościoła Narodzenia NMP w Płokach.

Na koniec abp Jędraszewski odwołał się do czerwonego paska przewiązującego Pana Jezusa na obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Określił go jako „symbol ofiarnej miłości, która prowadzi do zbawienia ludzi”. Dodał też swoje podziękowania za miniony rok pełen różnorodnych zadań i wyzwań, zwracając jednocześnie uwagę na nowe zadania, które stoją przed duchowieństwem.

Dodaj komentarz