Znamienite obchody Święta Sukiennic obchodzone od 2005 roku

Od 2005 roku, 2 sierpnia jest dniem, w którym obchodzone jest Święto Sukiennic – symbolicznego krakowskiego zabytku. Celem tego święta jest uczczenie renowacji tej zjawiskowej hali, przeprowadzonej przez architekta Tomasza Prylińskiego w latach 1875-1879. To dzięki niemu, Sukiennice mogą cieszyć nas swoim dzisiejszym wyglądem.

Rola organizatora przypadła Towarzystwu Kram, które jest związkiem kupców, prowadzących swoje interesy w Sukiennicach. Jak podkreśliła prezes tej organizacji, Małgorzata Rusiłko, wszyscy zainteresowani są zaproszeni do uczestnictwa w uroczystościach – zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i przybyli turyści.

Świętowanie rozpocznie się dokładnie o południe 2 sierpnia. Plan zakłada cykl bezpłatnych oprowadzań po zabytku, które będą odbywać się co godzinę pod hasłem „Sukiennice od A do Z”. Przewodnicy z Muzeum Krakowa zostaną zaangażowani do wprowadzenia gości w historię i architekturę budynku oraz opowiedzenia o różnorodnych funkcjach, które pełniło to miejsce – handlowej, reprezentacyjnej czy muzealnej. Wersja angielska zwiedzania zaplanowana jest na godzinę 16.

W godzinach między 17 a 19 zwiedzający będą mieli okazję obejrzeć muzeum i przemierzyć podziemną trasę turystyczną pod Rynkiem Głównym. Co więcej, osoby dokonujące zakupów w sukienniczych kramach w dniu święta, otrzymają bezpłatne bilety do muzeum znajdującego się w podziemiach Rynku.

Podczas całodziennej celebracji nie zabraknie również krakowskiej i polskiej muzyki ludowej. Do tego będzie można skosztować słodkiego poczęstunku serwowanego w hali Sukiennic.

Dodaj komentarz