Zachowanie ekologicznej odpowiedzialności podczas obchodów Święta Zmarłych w Krakowie

Inicjatywa Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie zwraca uwagę na szczególne momenty kalendarza – 1 i 2 listopada, kiedy odwiedzamy groby naszych zmarłych bliskich, wyrażając nasze uczucia poprzez dekorowanie nagrobków wiązankami kwiatów i zniczami. Wśród tych symbolicznych gestów pamięci, nie powinniśmy zapominać o naszym wpływie na środowisko i odpowiedzialności dla przyszłych pokoleń.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie ponawia swój apel do wszystkich, którzy składają wizytę na cmentarzach komunalnych, aby pamiętali o znaczeniu dbałości o przyrodę lokalną. W ostatnich latach doszło do znacznego wzrostu ilości odpadów gromadzących się na krakowskich nekropoliach – głównie znicze, sztuczne kwiaty, kokardy i inne dekoracje. Odpady te szybko zapełniają cmentarne kontenery. Na przykład, po Dniu Wszystkich Świętych w poprzednich latach, liczba odpadów wzrosła kilkukrotnie w porównaniu do innych miesięcy roku. Powinniśmy więc dążyć do umiarkowanego dekorowania grobów.

Pamięć o zmarłych i nasza obecność w tych dniach jest najważniejsza. Musimy pamiętać, że naturalne środowisko to dar, który powinniśmy chronić. W celu minimalizacji generowanych odpadów, Zarząd Cmentarzy Komunalnych zasugerował korzystanie ze zniczodzielni. Te regały, na których można zostawić niepotrzebne, ale całe i nienaruszone znicze, są dostępne na takich cmentarzach jak: Rakowicki (od ul. Prandoty), Prądnik Czerwony, Grębałów, Mydlniki, Pychowice oraz Podgórki Tynieckie. Dzięki temu każdy może upamiętnić swoich bliskich za pomocą znicza, wymieniając tylko wkład.

Dodaj komentarz