Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego protestują przeciwko planom sprzedaży akademika i domagają się jego reaktywacji

Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego podjęli działania protestacyjne przeciwdziałające planom sprzedaży niewykorzystywanego obecnie akademika „Kamionka”. Domagają się, aby budynek powrócił do użytku jako miejsce zakwaterowania dla studentów od następnego roku akademickiego. Po spotkaniu z reprezentacją studentów w sobotę, władze uczelni wydają się być otwarte na dialog, informując o postępach w rozmowach i zapowiadając dalsze dyskusje na ten temat.

Protest o charakterze okupacyjnym rozpoczął się w piątkowy wieczór, kiedy to studenci zajęli Dom Studencki „Kamionka”, będący własnością Uniwersytetu Jagiellońskiego. Studentom zależy na odstąpieniu przez władze uczelni od decyzji o sprzedaży obiektu oraz na przeprowadzeniu niezbędnych remontów, które umożliwią zamieszkanie w akademiku od początku nadchodzącego roku akademickiego. Wysokie ceny wynajmu mieszkań w Krakowie oraz duże zapotrzebowanie na pokoje w domach studenckich są czynnikami, które według protestujących, powinny skłonić władze uczelni do przemyślenia swojej decyzji.

W sobotę przedstawiciele uczestników protestu spotkali się z władzami Uniwersytetu Jagiellońskiego, w tym z rektorem prof. Jackiem Popielem, w Collegium Novum. Adam Koprowski, rzecznik prasowy UJ, po spotkaniu poinformował, że rozmowy postępują i zaowocowały ustaleniem dalszych spotkań. Wyjaśniono również postulaty protestujących i zaplanowano kolejne spotkanie na miejscu w „Kamionce” na poniedziałek 20 maja. Władze uczelni obiecały również przygotować pisemną odpowiedź na założenia protestujących przedstawione w liście otwartym.

Dodaj komentarz