Rynek nowych mieszkań w Krakowie — poznaj koszty wykończenia mieszkania w 2023 roku

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to nie tylko duża, ale również i kosztowna inwestycja. Zanim przygotujesz wnętrza, by zamieszkać w nich na stałe, konieczne staje się również ich wykończenie. Właściwe zaplanowanie budżetu na prace remontowo-wykończeniowe to podstawa, dzięki której nie nadwerężysz znacząco domowego budżetu. Jakich kosztów możesz się spodziewać, rozpoczynając prace wykończeniowe i co na nie wpływa? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda rynek nowych mieszkań w Krakowie w 2023 roku oraz koszty ich wykończenia.

Jakie czynniki warunkują ostateczny koszt prac wykończeniowych?

Ostateczna cena wykończenia mieszkania w Krakowie zdeterminowana jest kilkoma istotnymi czynnikami. Największe znaczenie w tym zakresie ma przede wszystkim jego metraż. Jak nietrudno się domyślić, im będzie on większy, tym więcej środków pochłonie cała inwestycja. Nie bez znaczenia pozostaje również standard wykończenia, czyli materiały oraz pozostałe elementy wyposażenia, które ostatecznie znajdą się w mieszkaniu.

Koszt wykończenia uzależniony jest w znacznej mierze także i od rejonu kraju. Jak pokazują badania rynku, najwyższych stawek można spodziewać się w województwie mazowieckim, z kolei najmniej zapłacą mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Szacując koszty robót wykończeniowych w Krakowie, można przyjąć, że średnia stawka wynosi tutaj ok. 1000 do 1500 zł za każdy metr kwadratowy mieszkania.

Jaki jest średni koszt wykończenia mieszkania w Krakowie w 2023 r.?

Koszt wykończenia mieszkania to wykładnik dwóch elementów. Pierwszym z nich jest koszt robocizny ekipy wykończeniowej, drugim natomiast koszt materiałów budowlanych. Decydując się na zakup i wykończenie mieszkania w Krakowie, będziesz musiał liczyć się m.in. z otynkowaniem i pomalowaniem wszystkich ścian, położeniem podłóg, montażem oświetlenia, wyposażeniem kuchni i łazienki oraz z zakupem mebli do wszystkich pomieszczeń.

Na ostateczną cenę, wpływ będzie mieć standard wyposażenia, które sam wybierzesz. Na koszty prac wykończeniowych trudno mieć natomiast jakikolwiek wpływ. Tak więc stawka za gładzenie ścian będzie wynosić od 20 zł/mkw, za ich malowanie od 15 zł/mkw, koszt ułożenia drewnianej podłogi waha się w granicach 55 zł/mkw, zaś za montaż drzwi wewnętrznych zapłacisz już ok. 250 zł za sztukę.

Dodatkowym obciążeniem finansowym będzie również nowoczesny sprzęt AGD czy meble wykonywane na wymiar. Reasumując, można powiedzieć, że koszt wykończenia 2-pokojowego mieszkania w najniższym standardzie będzie wahał się w granicach 51 tys. zł, za to w wysokim standardzie będzie to już 84 tys. zł. Adekwatnie dla mieszkania 3-pokojowego, ceny w Krakowie będą wahały się w granicach od 61 tys. zł do 105 tys. zł.

Elementy składowe inwestycji, czyli za co będziesz musiał zapłacić?

Jednym z najważniejszych elementów, składających się na ostateczny kosztorys inwestycji, będzie z pewnością projekt. I choć nie wszyscy decydują się skorzystać z fachowej pomocy w tym zakresie, warto dokładnie przemyśleć taką współpracę. Jak podkreśla projektant wnętrz Agnieszka Lorenc, może ona przyczynić się ostatecznie do obniżenia kosztów, poprzez wyeliminowanie błędnych decyzji i niepraktycznych rozwiązań.

Spore nakłady finansowe będzie generować również ekipa budowlana czy wykończeniowa oraz wykorzystywany przez nią materiał. Nawet w najniższym standardzie, za materiały trzeba zapłacić ok. 20 tys. zł, zaś za pracę fachowców nawet 17 tys. zł. Do całości kosztorysu należy również doliczyć dodatkowe punkty, w postaci sprzątania, transportu niezbędnych materiałów czy utylizacji śmieci.

Jak skutecznie zmniejszyć koszty wykończenia wnętrz i czy jest to w ogóle możliwe?

Optymalizacja kosztów wykończenia mieszkania jest możliwa, jednak sukces całego przedsięwzięcia zależy od kilku niezwykle istotnych czynników. Aby zmieścić się w założonym wcześniej budżecie, można zainwestować w nieco tańsze materiały, choć należy wówczas liczyć się z ich niższą jakością.

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie więc szukanie promocji, które regularnie pojawiają się w marketach budowlanych. Warto również podjąć wyzwanie i część prac wykonać samodzielnie. Skomplikowane prace wykończeniowe należy jednak pozostawić profesjonalistom, by dążenie do obniżenia kosztów nie zepsuło satysfakcji z ostatecznych rezultatów inwestycji.

Dodaj komentarz