Rekonstrukcja tradycyjnego wesela w Ojcowie – od baletu do pełnego widowiska

W malowniczym Ojcowie odbyło się wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło uczestnikom przenieść się w czasie i zapoznać się z najpiękniejszymi zwyczajami związanymi z tradycyjnym weselem. Tym razem nie była to znana sztuka baletowa „Wesele w Ojcowie”, ale pełna rekonstrukcja dawnych obyczajów. Gościem takiego wesela można było poczuć się jak prawdziwy mieszkaniec krakowskiego regionu, obserwując Państwo Młodzi, drużbów i resztę gości ubranych w ludowe stroje, a także korzystających z ozdobnie przystrojonych pojazdów.

Wydarzenie to skupiało się na prezentacji różnorodnych elementów składających się na tradycyjne wesele wiejskie. Uczestnicy mieli okazję zanurzyć się w atmosferze tamtych czasów poprzez obserwowanie obrzędów, słuchanie przyśpiewek, oglądanie tańców i degustację dawnych smakołyków.

Niezwykłą atmosferę tego weselnego widowiska zapewnili wykonawcy z dwóch grup – Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiacy oraz Kapeli Jurajskiej. Obie grupy zaangażowały się w przypomnienie, jak dawniej celebrowano te szczególne chwile.

Za organizację tego unikalnego wydarzenia odpowiedzialne było Stowarzyszenie Przyjaciół Ojcowa, natomiast pomysłodawczynią całości była Beata Paprocka. Pani Beata jest mieszkanką małej wioski położonej na terenie parku narodowego i członkinią wspomnianego stowarzyszenia. Głównym celem tej inicjatywy było pokazanie bogatych, ludowych tradycji weselnych z regionu podkrakowskiego na najwyższym poziomie artystycznym.

Dodaj komentarz