Protest rolników krakowskich przeciwko Zielonemu Ładowi może utrudnić życie kierowców i mieszkańców miasta

Przed nami możliwy dzień pełen perturbacji dla osób mieszkających w Krakowie jak i dla tych, którzy planują przemieszczać się po mieście samochodem. Powodem są rolnicy, którzy planują protest, w którym traktory i inne maszyny rolnicze będą blokować nie tylko miejscowe drogi, ale również punkty graniczne z Ukrainą oraz ważne arterie komunikacyjne na terenie całej Polski.

Miejscem zbiórki rolników w Krakowie będzie rondo Matecznego. Spodziewać się można także utrudnień na innych arteriach miejskich – ul. Konopnickiej, Kamieńskiego, Wadowickiej i Zakopiańskiej. Rolnicy poinformowali, że ich protest potrwa od godziny 10 rano do 18 wieczorem. Apelują do kierowców aby omijać miejsca, w które będą prowadzić strajk. Zwrócili się też z prośbą o wyrozumiałość i pokojowe okazywanie swojego niezadowolenia związane z utrudnieniami powstałymi w wyniku protestu.

Rolnicy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie protestują przeciwko tak zwanemu Zielonemu Ładowi. Jest to strategia Unii Europejskiej, której celem jest między innymi osiągnięcie neutralności klimatycznej, ograniczenie poziomu zanieczyszczeń, ochrona bioróżnorodności ekosystemów, promowanie zrównoważonego rolnictwa oraz produkcji zdrowych produktów spożywczych. Wszystko to ma przyczynić się do stworzenia nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki, która będzie chronić klimat i rozsądnie zarządzać zasobami.

Jednak według rolników Zielony Ład narzuca na nich zbyt wiele obowiązków i restrykcji, co przekłada się na nierentowność ich pracy, redukcję dochodów a nawet możliwość bankructwa. Szczególnie krytycznie oceniane są projekty dotyczące ugorowania, czyli czasowego wyłączenia z użytkowania 4% gruntów rolnych w gospodarstwach powyżej 10 hektarów oraz plany zredukowania o 50% stosowania pestycydów chemicznych do roku 2030.

Dodaj komentarz