Podwyżka opłat za korzystanie z autostrady A4 Katowice-Kraków zapowiedziana od 1 kwietnia

Spółka Stalexport Autostrad Małopolska (SAM), będąca koncesjonariuszem płatnej autostrady A4 Katowice-Kraków, we wtorek oznajmiła plany wprowadzenia wyższych stawek za przejazd. Od 1 kwietnia br., kierowcy aut osobowych będą musieli zapłacić 16 zł zamiast dotychczasowych 15 zł, natomiast opłata dla pozostałych pojazdów wzrośnie do 49 zł z obecnych 46 zł.

Już 16 stycznia br. na odcinku koncesyjnym anulowano obniżkę cen za korzystanie z płatności automatycznych, co spowodowało wzrost opłaty dla osób korzystających z tej formy płatności z 13 zł do 15 zł.

Koncesjonariusz tłumaczy kolejną w ciągu ostatnich 12 miesięcy podwyżkę rosnącymi wydatkami inwestycyjnymi spowodowanymi zbliżającym się końcem umowy koncesyjnej. Poprzednia podwyżka weszła w życie w kwietniu ubiegłego roku.

Rafał Czechowski, rzecznik SAM, informuje o wniosku skierowanym przez firmę do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad o zgodę na zmianę stawek opłat za przejazd dla wszystkich kategorii pojazdów od 1 kwietnia br.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podkreśla przy okazji poprzednich podwyżek, że nie posiada rzeczywistych możliwości wpływania na decyzje dotyczące zmian stawek opłat, jeśli są one zgodne z postanowieniami umowy koncesyjnej, która wygasa w 2027 r.

Dodaj komentarz