PIT 37. Jak go prawidłowo wypełnić?

Konieczność rozliczenia się z Urzędem Skarbowym z podatku dla wielu osób jest stresującym wydarzeniem. Mimo zapewnień doświadczonych księgowych, że korzystając z instrukcji można przejść to gładko, to i tak ci, którzy nie robili tego wcześniej samodzielnie czują się zagubieni. Popełnienie błędu w deklaracji PIT może oznaczać ryzyko kontroli ze strony urzędu skarbowego. Wiele osób jest też przekonanych, że do złożenia deklaracji podatkowej będą potrzebowali pomocy księgowego. Na szczęście od pewnego czasu rozliczenie pit możliwe jest do zrobienia przez internet. Odrobiona wiedzy o tym, jak rozliczyć podatek dochodowy i można zrobić to prawidłowo.

Co jest potrzebne do rozliczenia deklaracji PIT?

Stanie w długiej kolejce w urzędzie wielu podatnikom nie mieści się już w głowie. Nic dziwnego jeśli dokonujemy przelewów przez internet, wiele spraw załatwiamy zdalnie dlaczego by nie złożyć deklaracji i rozliczyć przychodów opodatkowanych w równie wygodny sposób. Bez względu na to czy przychód jest uzyskiwany z tytułu działalności gospodarczej, czy opiera się o funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych powinno być tak samo prosto. Cyfryzacja urzędów to prawdziwa rewolucja, która od dłuższego czasu przebijała się do różnych dziedzin, aż objęła też zeznanie podatkowe. To ułatwienie ma szczególne znaczenie dla osób, które z powodów zdrowotnych nie mogą dotrzeć do urzędu. Pozwala też na złożenie deklaracji przychodów uzyskiwanych z tytułu stosunku pracy lub innych źródeł zawsze w terminie. Ciężko jest więc opierać się temu nowoczesnemu rozwiązaniu.

Ułatwienie w rozliczeniu to nie tylko brak konieczności stania w kolejkach, ale też dużo szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Dzięki wprowadzonej przez Ministerstwo Finansów w 2021 funkcji e-Urzędu pieniądze znajdą się na Twoim koncie wcześniej niż w latach, gdy składałeś deklarację osobiście lub wysyłałeś pocztą. Dlaczego stało się to możliwe? Urzędy w najtrudniejszym dla nich okresie zostały odciążone z konieczności osobistej obsługi interesantów. Dzięki temu odliczenia w podatku dochodowym składane w rocznym zeznaniu podatkowym mogą być realizowane dużo szybciej.

Podatek dochodowy — jaki PIT?

Gdy czytasz takie zawiłości, jak to, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest zobowiązany do sporządzenia imiennej informacji podatkowej, to mimo możliwości wykonania rozliczenia za pośrednictwem płatnika nadal może być to dla Ciebie skomplikowane. Do tego dochodzi jeszcze zagubienie w tym, czy wybrać PIT 37, czy może PIT 36. Na szczęście to również można w prosty sposób rozgraniczyć. Deklaracja oznaczona numerem 37 dotyczy przychodów opodatkowanych według skali podatkowej uzyskiwanych wyłącznie za pośrednictwem płatnika. Z kolei deklaracja PIT 36 jest najpopularniejszą deklaracją podatkową składaną w typowych przypadkach, kiedy pracownik, zleceniobiorca, emeryt czy rencista rozlicza swoje źródła przychodów rocznych.

Gdy już wiesz jaki typ dokumentu Cię dotyczy to wystarczy zalogować się pod wskazanym adresem, a będzie tam czekało przygotowane zeznanie roczne. Każda osoba, która osiągnęła przychody w danym roku podatkowym, musi dokonać rozliczenia podatku dochodowego. Nie każda może to jednak zrobić przez internet. Mogą zrobić to wszystkie osoby fizyczne oraz podmioty prowadzące pozarolniczą działalność. W wybranym typie formularze będziesz mógł wprowadzić wszelkie przysługujące Ci ulgi. Dlatego przed przystąpieniem do rozliczenia sprawdź, które z nich Ci przysługują.

Dodaj komentarz