Pionierska operacja kardiochirurgiczna u dziecka w Krakowie

Pod przewodnictwem prof. Tomasza Mroczka, zespół medyczny z Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie dokonał bezprecedensowej interwencji chirurgicznej na sercu małego pacjenta. Była to pierwsza tego typu operacja przeprowadzona w Europie. Skomplikowany zabieg polegał na pełnej rekonstrukcji serca 1,5-letniego Januszka. Profesor Mroczek, który był głównym chirurgiem podczas operacji, przyrównał stopień jej skomplikowania do misji kosmicznej na Księżyc.

Informację o tej wyjątkowej operacji Klinika Kardiochirurgii przekazała poprzez oficjalną stronę internetową Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (USDK). Zabieg wykonany na 1,5-rocznym Januszku polegał na kompleksowej rekonstrukcji serca malucha. Szpital potwierdził, że była to pierwsza taka procedura wykonana na Starym Kontynencie.

Profesor Tomasz Mroczek opowiadał o skomplikowanej naturze operacji: – Wszystkie części serca: aorta, prawy i lewy przedsionek, tętnice płucne, naczynia wieńcowe – wszystko to musiało zostać przebudowane tak, aby przywrócić prawidłowy obieg krwi. To było jak przeprogramowanie pracy komór serca. Tylko dzięki temu mogliśmy uratować życie małego Januszka – mówił kierownik kliniki. Operację porównuje do lądowania na Księżycu, podkreślając jej unikalność i skomplikowanie.

Dodaj komentarz