Odnowienie tradycji: Rocznica ślubu Mikołajczykówny i Rydla w Rydlówce

Rydlówka, będąca częścią Muzeum Krakowa, ponownie otwiera swoje drzwi dla odwiedzających w Bronowicach na coroczną uroczystość. Wydarzenie to ma na celu uczczenie znaczącej rocznicy małżeństwa Jadwigi Mikołajczykówny i Lucjana Rydla, które miało wpływ na powstanie słynnego „Wesela” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

Pierwszy punkt programu to jarmarczny korowód weselny. Do udziału w nim zaproszeni zostali członkowie Teatru Złoty Róg, artyści lokalni oraz muzykanci. Początek maszerującego tłumu nastąpi o godzinie 11:00 pod adresem Stodoła Bronowicka (ul. Pod Strzechą 16C). Kolorowy pochód przejdzie przez ulice dawniej nazywanych Bronowice Małe, przypominając przy tym stare weselne obyczaje.

Zakończenie korowodu zaplanowane jest około godziny 13:00 kiedy to przed Rydlówką młodzi aktorzy z okolicznych szkół odegrają sceny z dramatu Wyspiańskiego. Atrakcją finałową będzie uroczyste Osadzenie Chochoła.

Organizatorzy zachęcają, aby uczestnicy tego wydarzenia przybyli ubrani w stroje związane z regionem krakowskim lub wzorowane na ludowych motywach. Zależy im na tym, by Bronowice na jeden dzień ponownie przekształciły się w piękne wsie z okresu Młodej Polski.

Dodaj komentarz