Od pierwszego lądowania do statusu największego portu regionalnego: 60 lat historii Kraków Airport

Pierwszy samolot rejsowy Polskich Linii Lotniczych LOT przybył na lotnisko w Balicach, w Krakowie, dokładnie 60 lat temu. Był to rok 1964, kiedy to władze wojskowe zdecydowały się przekazać 10 ha swojego terenu na rzecz cywilnej strony eksploatacji. W ten sposób, przyszły użytkownik otrzymał możliwość korzystania z infrastruktury lotniskowej. Obecnie, Kraków Airport jest jednym z najważniejszych portów regionalnych w naszym kraju.

Cały czas ewoluujący port lotniczy Kraków-Balice nieustannie dostosowuje się do zmieniających się warunków. 15 grudnia 2023 r. świętowano tam przybycie 9-milionowego pasażera. Ten znaczący wynik powoduje, że krakowskie lotnisko ma największą liczbę obsłużonych pasażerów rocznie spośród wszystkich regionalnych portów w Polsce. Balice nie zwalniają tempa i mają ambicję obsłużyć aż 10 milionów podróżnych w 2024 roku. Rozszerzają też swoją siatkę połączeń, dodając coraz więcej miast, do których można polecieć bezpośrednio z Krakowa.

Planowane są także dalsze inwestycje na terenie lotniska. Chodzi o budowę nowego pasa startowego oraz rozbudowę terminala pasażerskiego. Konieczność ta wynika z faktu, że obecny terminal, który przeszedł modernizację w 2016 roku, już nie jest w stanie sprostać rosnącemu ruchowi pasażerskiemu.

Dodaj komentarz