Nowy przystanek kolejowy w województwie świętokrzyskim – zapowiedź inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowała o planach dotyczących realizacji przetargu, którego celem jest wybudowanie nowego przystanku na trasie linii kolejowej numer 8. Utrudnienia komunikacyjne mieszkańców okolicznych osiedli zostaną zminimalizowane dzięki nowym peronom i parkingowi. To jedno z wielu przedsięwzięć, które mają być zrealizowane w świętokrzyskim w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Przygotowanie dokumentacji projektowej oraz uzyskanie koniecznych pozwoleń i zgód będzie obowiązkiem firmy, która wygra przetarg i zajmie się realizacją prac budowlanych. Według założeń PKP PLK SA, pierwsza grupa pasażerów będzie mogła skorzystać z nowego przystanku w drugiej połowie 2025 roku.

Jak podkreśla Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, wprowadzenie nowych przystanków to rządowa odpowiedź na problem wykluczenia komunikacyjnego mniejszych miejscowości. Nowe punkty na mapie transportu kolejowego oznaczają większą dostępność do szybkiego, komfortowego i ekologicznego środka transportu.

Perony planowane są w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego, na zachód od miejscowości Mnichów. W ramach inwestycji powstaną dwa perony, które będą połączone z nowymi ciągami komunikacyjnymi. Na terenie przystanku zaplanowano również parking, który ma ułatwiać przesiadki. Bezpieczeństwo podróżnych ma zapewnić oświetlenie LED oraz monitoring. Dodatkowo, przystanek Mnichów zostanie wyposażony w infrastrukturę dostosowaną do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, taką jak specjalne ścieżki naprowadzające i nawierzchnię o zróżnicowanej strukturze.

Udogodnieniem dla oczekujących na pociągi mają być odpowiednio wyposażone wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz system nagłośnienia. Projekt zakłada także modernizację przejazdu kolejowo-drogowego, co poprawi bezpieczeństwo kierowców i pieszych dzięki instalacji rogatek oraz sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, które będą uruchamiane automatycznie przez nadjeżdżający pociąg.

Dodaj komentarz