Nowa ekspozycja pamiątek narodowych w Muzeum Narodowym w Krakowie

Od piątku, kolekcję znaczących polskich relikwii narodowych, obejmujących różnorodne typy broni, ubiory wojskowe, medale i przedmioty osobiste, będzie można podziwiać w Arsenale Muzeum Narodowego znajdującym się w Krakowie.

Organizatorzy tej świeżo otwartej wystawy, przedstawiającej broń i symbole narodowe, sugerują, że – nie zapominając o ich pierwotnej funkcji – warto spostrzegać te eksponaty jako artefakty kulturalne oraz wytwory artystycznego rzemiosła.

Podczas konferencji prasowej dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, prof. Andrzej Szczerski, zauważył: „Nasza instytucja jest najczęściej kojarzona jako muzeum sztuki, jednakże od początku swojego istnienia zgromadziła również imponującą kolekcję złożoną z broni i insygniów”. Profesor Szczerski dodał do tego, że zasoby Muzeum Narodowego w Krakowie stanowią drugą co do wielkości kolekcję militariów w Polsce, ustępując tylko zbiorom Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Podkreślił również, że krakowska placówka prezentuje te pamiątki w odmienny sposób niż muzea specjalizujące się w tematyce wojskowej. „Zależy nam nie tylko na aspekcie historycznym tych eksponatów, ale także na ich walorach artystycznych” – zaznaczył prof. Szczerski.

Dodaj komentarz