Modernizacja w kinie "Kijów" – powrót do pierwotnej architektury

Od początku sezonu wakacyjnego, tradycyjne projekcje filmowe w kinie „Kijów” zostały zawieszone ze względu na rozpoczęte prace remontowe. Foyer tego miejsca przechodzi gruntowną metamorfozę. Oczekuje się, że jeszcze przed końcem bieżącego roku, widzowie będą mogli podziwiać odnowione pomieszczenie z nowo zaprojektowanym barem na parterze i kasy biletowe. Wówczas też, kino planuje wznowić swoją działalność.

Jak wyjaśnia Miłosz Horodyski, prezes Apollo Film, które jest właścicielem kina „Kijów”, początkowo planowano jedynie odświeżyć istniejący układ wnętrza. Jednak w trakcie prac zdecydowano, że warto przywrócić oryginalny charakter tego miejsca, zgodnie z założeniami profesora Cęckiewicza, który był twórcą pierwotnego projektu. Tragiczna śmierć profesora była dla ekipy dodatkowym impulsem do podjęcia tej decyzji.

Projekt renowacji foyer bazuje na cyfrowej rekonstrukcji pierwotnego planu prof. Witolda Cęckiewicza. Prace nad tą rekonstrukcją zostały przeprowadzone przez Instytut Sztuk Progresywnych ASP, który korzystał m.in. z fotografii wykonanych przez Wojciecha Plewińskiego. W wyniku tych działań powstał projekt wirtualnej prezentacji kina, który umożliwia zwiedzanie go w trybie online.

Dodaj komentarz