Kreatywna metoda wyłudzania danych kredytowych w Krakowie

Trzynastego lipca 2023 roku funkcjonariusze Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komisariatu Policji I w Krakowie otrzymali informacje o nietypowym przestępstwie. Zgłoszenie dotyczyło złośliwych kodów QR, które były przyklejane do miejskich parkometrów i prowadziły do oszukańczej witryny internetowej.

Ten innowacyjny sposób na przestępstwo szybko został przeanalizowany przez policję, która niezwłocznie zlokalizowała i aresztowała winnych. Wśród zatrzymanych znalazły się nie tylko osoby bezpośrednio za to odpowiedzialne, ale także te powiązane z tym działaniem przestępczym.

Celem przestępców było wyłudzenie pełnych danych kart płatniczych od niewinnych kierowców starających się opłacić parking w centrum Krakowa. Sposób działania był prosty, aczkolwiek niezwykle podstępny. Kierowcy skanując swymi smartfonami kod QR umieszczony na parkometrze byli kierowani na stronę internetową, która posiadała logo miasta Krakowa. Na tej stronie kierowcy wpisywali szczegółowe dane swoich kart płatniczych, które następnie były przechwytywane przez przestępców.

Dane te były następnie wykorzystywane do nielegalnych transakcji finansowych. Ta sprytna i niebezpieczna forma cyberprzestępczości pokazuje jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas korzystania ze swoich danych finansowych online.

Dodaj komentarz