Krakowska twierdza z XIX wieku – skarbiec pełen zabytków czy miejsce ruiny?

Wbrew licznych wezwań do renowacji, historyczny magazyn artyleryjski, będący częścią XIX-wiecznej Twierdzy Kraków, nie przetrwał próby czasu. Projekt architektoniczny uległ destrukcji, gdy pod ciężarem gromadzonego śniegu jego dach zawalił się. W międzyczasie, urzędnicy zajęci byli bezproduktywną wymianą korespondencji dotyczącej obiektu. Obecnie przerzucają na siebie winę za zaniedbania prowadzące do ruiny budynku. Koszt uprzątnięcia i zabezpieczenia tego, co pozostało po dawnym składzie artyleryjskim, przekroczył już sumę 400 tysięcy złotych.

Twierdza Kraków, powstała w drugiej połowie XIX wieku, to nie tylko jednolita struktura obronna, ale rozsiane po całym mieście budowle zasłużonej austriackiej armii. Powiązana z cesarzem Franciszkiem Józefem I, który w 1850 roku zarządził jej budowę, od lat jest stopniowo odkrywana na nowo. Zyskując na popularności wśród turystów i mieszkańców, staje się miejscem chętnie odwiedzanym. Działań urzędników skupiają się na finansowaniu adaptacji starych budynków, przekształcając je na nowe cele.

Fort „Kościuszko”, otaczający Kopiec Kościuszki, gdzie mieści się obecnie siedziba ogólnopolskiej stacji radiowej, jest doskonałym przykładem tego typu inicjatyw. Innym jest fort „Borek”, który po remoncie kosztującym 24 miliony złotych w 2022 roku stał się Centrum Kultury Podgórza. Niezaprzeczalnym dowodem na zobowiązanie miasta do renowacji twierdzy jest również fort „Łapianka”, gdzie remont i rozbudowa nowych pomieszczeń kosztowały 34 miliony złotych.

Dodaj komentarz