Krakowska Straż Miejska bezlitośnie ściga rowerzystów łamiących przepisy

W Krakowie, strażnicy miejscy prezentują nieugiętą postawę wobec rowerzystów ignorujących zasady ruchu drogowego. W bieżącym roku, siły porządkowe ujawniły więcej niż 1000 wykroczeń popełnionych przez rowerzystów i nałożyły karę mandatową w liczbie 495 przypadków. Marek Anioł, rzecznik Straży Miejskiej w Krakowie, przyznaje, że mimo systematycznej poprawy kultury jazdy wśród cyklistów, nadal jest daleka droga do osiągnięcia idealnego stanu. Zobowiązania łamane przez rowerzystów najczęściej obejmują przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, przekraczanie ograniczeń prędkości, prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub jazda po chodniku.

Zachowanie osób poruszających się na jednośladach jest regularnie obserwowane przez strażników miejskich. Służby miejskie często otrzymują zgłoszenia dotyczące naruszeń przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów. Dodatkowo, patrole straży miejskiej z własnej inicjatywy podejmują interwencje w przypadku zauważenia nieodpowiedniego zachowania kierowców jednośladów.

Marek Anioł wyjaśnia, że najwięcej wykroczeń zaobserwowano ostatnio na terenach takich jak Kładka Bernatka, ulica Monte Cassino, aleja 29 Listopada, ulica Floriańska, ulica Radzikowskiego, aleje Grottgera oraz obszar stopnia wodnego Dąbie i Zalewu Nowohuckiego.

Od początku 2023 roku, strażnicy miejscy wykryli 1191 naruszeń przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów. Nałożyli oni 495 mandatów karnych, skierowali 10 spraw do sądu i pouczyli 686 osób. Najczęściej spotykane wykroczenia to: przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych, przekraczanie dozwolonej prędkości, jazda pod wpływem alkoholu lub jazda po chodniku pomimo dostępnej ścieżki rowerowej.

Dodaj komentarz