Kiedy można nie zaliczyć przeglądu samochodu?

Każdy właściciel pojazdu jest zobowiązany do przeprowadzania przeglądów technicznych. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Podczas badania w warsztacie może się okazać, że nie dostaniemy pieczątki, na której nam tak zależy. Kiedy do tego dochodzi?

W zależności od tego, jak stare jest auto, jego przegląd będzie w innym terminie. Pierwsze badanie należy wykonać po 3 latach, później przegląd samochodu jest częstszy. To, w jakich sytuacjach należy spodziewać się kłopotów z zaliczeniem, precyzują przepisy prawne. W przypadku, gdy jeden z wymienionych problemów dotyczy naszego pojazdu, wynik trafia do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Mamy od tej chwili dwa tygodnie na pozbycie się usterki. Przypomnijmy, że nie chodzi tutaj o dokładanie kłopotów kierowcom, ale o bezpieczeństwo na drodze. Z tego względu zawsze powierzamy wykonanie przeglądów dobrym serwisom. Warsztaty świadczące tę usługę w Krakowie znajdziemy na stronie https://qservicecastrol.eu/warsztaty/usluga-przeglad-podstawowy/miasto-krakow/. A oto sytuacje, w których samochód przeglądu nie przejdzie.

Uszkodzenia w układzie hamulcowym

Jednym z powodów uzyskania wyniku negatywnego są usterki związane z układem hamulcowym. Mogą to być przerdzewiałe przewody hamulcowe, uszkodzone tarcze bądź klocki hamulcowe. Nie przejdziemy badania także wtedy, kiedy między kołami jest nierówność hamowania większa niż 30 procent.

Usterki zawieszenia

Wśród innych uszkodzeń uniemożliwiających uzyskanie pozytywnej oceny są ubytki w sprężynach zawieszenia. Tak samo, kiedy w zawieszeniu są luzy, zużyte łożyska albo tuleje.

Zużyte ogumienie

Trudno poruszać się autem bez dobrych opon. Jeśli te przekroczyły termin przydatności lub są uszkodzone, to diagnosta nie wyda pozytywnej oceny. Sprawdza się m.in. bieżnik albo to, czy wszystkie opony są takie same.

Wadliwe oświetlenie

W stacji kontroli pojazdów sprawdzane będzie oświetlenie. Badania technicznego nie zaliczymy, jeżeli reflektory są zepsute, mają pęknięty klosz lub auto ma lampy amerykańskie cechujące się płaską linią światłocienia. Oprócz tego patrzy się na sprawność działania kierunkowskazów, świateł przeciwmgłowych i cofania.

Kiedy jeszcze auto nie przejdzie przeglądu?

Poza wymienionymi wyżej jest szereg innych usterek, które też będą nas podczas badania dyskwalifikować. Będą to m.in. luzy w układzie kierowniczym, obecność korozji na elementach konstrukcyjnych, wadliwe działanie hamulca ręcznego, brak filtra cząstek stałych, wyciek z amortyzatorów, czy zbyt przyciemnione szyby.

Część usterek możemy podejrzewać na przykład przez to, że auto zaczęło wydawać niepokojące odgłosy. Jednak czasem potrafi je zdiagnozować tylko mechanik. Jeżeli podczas przeglądu okazuje się, że w naszym aucie coś jest nie tak, naprawę powierzmy warsztatowi cieszącemu się dobrymi opiniami. Musimy mieć pewność, że prace będą przebiegać w zgodzie z najwyższymi standardami. Najlepiej od razu skontaktować się z Q Service Castrol. To da nam gwarancję, że auto trafi w ręce profesjonalistów.

Dodaj komentarz