Jakie miejscowości i atrakcje w województwie małopolskim warto odwiedzić?

Polska kryje w sobie wiele urokliwych zakątków, a także tereny ważne ze względów historycznych. Warto docenić walory krajobrazowe i zabytki na terenie naszego państwa.

Wycieczki krajoznawcze w najbliższych okolicach można zaplanować nawet podczas krótkiego, weekendowego urlopu. Małopolska jest jednym z województw, które zaskakuje mnogością atrakcji i zabytków.

Zamek Tenczyn

Wieś Rudno w województwie małopolskim jest znana z przepięknego zamku, który został wzniesiony w XIV wieku. Na dziedzińcu zamku rośnie klon jawor, który jest pomnikiem przyrody. Zamek należy do szlaku Orlich Gniazd.

Co jakiś czas odbywają się tam rekonstrukcje bitew oraz życia średniowiecznego. Jest to niezwykła gratka dla fanów historii, którzy chcieliby spędzić weekend w otoczeniu pięknych krajobrazów Wyżyny Krakowsko Częstochowskiej i przy okazji zwiedzić zabytek historyczny.

Oświęcim

Oświęcim to wyjątkowe miejsce na mapie całej Polski. Kojarzy się przede wszystkim z miejscem pamięci i muzeum Auschwitz – Birkenau. Były niemiecki obóz koncentracyjny jest co roku odwiedzany przez tysiące turystów z kraju oraz z zagranicy. Niektóre z budynków zachowały się w stanie prawie nienaruszonym np. budynki rezerwatowe, w których mieściły się sale więźniarskie czy toalety.

Zwiedzanie obozu może być emocjonalnym doświadczeniem. Po terenie muzeum można poruszać się tylko z przewodnikiem. Należy też wcześniej zarezerwować termin.

Zakopane

Jednym z atrakcyjniejszych miejsc turystycznych w województwie małopolskim jest Zakopane. Miasto z każdej strony otoczone górami jest oblegane przez amatorów górskich wycieczek.

Szlaki w Tatrach są dostosowane zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z wędrówkami, jak i zaawansowanych i doświadczonych fanów gór. Po wędrówkach można odpocząć w pensjonatach, które oferują strefy SPA oraz zjeść pożywny, regionalny posiłek w góralskich restauracjach.

Dodaj komentarz