Jak poruszać się po Krakowie, aby uniknąć niepotrzebnego mandatu? Praktyczne informacje

Stare Miasto w Krakowie co roku przyciąga tysiące turystów z Polski i świata. To w końcu symboliczne miejsce na historycznej, ale także kulturalnej mapie naszego kraju.

Specyfika miasta, jego zabytkowa zabudowa i natężony ruch turystyczny rodzą jednak szczególne warunki, jeśli chodzi o organizację ruchu drogowego sercu Krakowa. Warto wiedzieć, jak poruszać się w obrębie Starego Miasta i jak wgląda kwestia parkowania w jego pobliżu.

Nie każdy może wjechać do centrum Krakowa

Jeśli na co dzień nie mieszkasz w Krakowie, być może przeoczysz oznaczenia umieszczone na obrzeżach starówki. Musisz wiedzieć, że wjazd własnym samochodem na ten teren jest praktycznie niemożliwy – wyjątkiem są mieszkańcy tej strefy, służby, taksówki i inne pojazdy, które uzyskały w tym celu specjalną przepustkę.

Decydując się na objazd wokół Plant swoim autem, na pewno wyjedziesz stamtąd z wysokim mandatem – patrol policji lub straży miejskiej stale kontrolują ten teren. Jeszcze większe restrykcje dotyczą płyty Ryku Głównego. Nie licz na to, że wygodnie zaparkujesz pod Bazyliką Mariacką i wybierzesz się na zwiedzanie Starego Miasta. Zamiast tego możesz skorzystać udać się na specjalny monitorowany parking Kraków-Centrum, który znajduje się w ścisłym centrum, ale tuż poza ograniczoną strefą.

Gdzie bezpiecznie zostawić samochód na czas zwiedzania?

Duży podziemny parking mieści się tuż pod Wzgórzem Wawelskim. To przestrzeń monitorowana przez całą dobę, więc zostawiając tu samochód, zyskujesz poczucie bezpieczeństwa. Kraków będzie na wyciągnięcie Twojej ręki bez zbędnych zmartwień. Za jedną godzinę postoju zapłacisz jedynie 7 zł, a w zamian otrzymasz gwarancję ochron na najwyższym poziomie.

Jak zarezerwować miejsce na parkingu pod Wawelem?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że znajdzie się dla ciebie wolne miejsce parkingowe, możesz dokonać rezerwacji online przez specjalny formularz na stronie internetowej operatora. W ten sposób możesz także uzyskać atrakcyjne zniżki np. na postój na całą dobę. Jeśli z góry opłacony okres postoju zostanie przekroczony, wystarczy uregulować tę należność w automatycznej kasie przed wyjazdem z parkingu.

Dodaj komentarz