Historyczne tramwaje wracają na krakowskie tory

W nadchodzącą niedzielę, 10 września, historyczne tramwaje ponownie zawitają na tory Krakowskiej Linii Muzealnej. Będzie to druga szansa w tym roku, aby pasażerowie mogli podziwiać i korzystać z warszawskiego tramwaju typu K. W tym tygodniu jednak, wagon ten będzie połączony z doczepnym wagonem ND, który pochodzi z Poznania. Wagon ten trafił do Krakowa dzięki wymianie między MPK Kraków a MPK Poznań.

Zachęcamy wszystkich do skorzystania z tej unikalnej okazji i przejazdu historycznymi tramwajami. Warszawski tramwaj typu K, który został wyprodukowany w 1941 roku, jest jednym z 60 zamówionych przez Warszawę w 1939 roku. Niestety, wybuch II Wojny Światowej pokrzyżował te plany i tramwaje nie dotarły do stolicy naszego kraju. Zamiast tego, zostały one zakupione przez przewoźnika z Berlina, gdzie służyły mieszkańcom do końca wojny. W 1945 roku udało się odzyskać ocalałe wagony i przetransportować je do Warszawy. Po przeprowadzce i modernizacji służyły warszawiakom aż do połowy lat siedemdziesiątych. W 2017 roku jeden z tych historycznych wagonów zakupił krakowski przewoźnik i przeszedł gruntowną renowację.

Poznański wagon ND natomiast jest wynikiem produkcji Sanockiej Fabryki Wagonów. Tramwaje wyprodukowane w tej fabryce były pierwszymi dostarczanymi do Poznania wagonami generacji N – dostarczenie ich miało miejsce w 1951 roku. Ten konkretny wagon ND, który został zdjęty z ewidencji ruchu osobowego w 1984 roku i przekwalifikowany na wagon szkoleniowy (kończąc służbę w 1992), przeszedł proces remontu rozpoczęty w 1996 roku i trwający aż do końca 2012 roku.

Dodaj komentarz