Ekspresja kultury żydowskiej przez sztukę deskorolkową: Wystawa Steve’a Marcusa

W Muzeum Żydowskim Galicja, można obecnie podziwiać dwieście procent oryginalną ekspozycję stworzoną przez amerykańskiego twórcę, Steve’a Marcusa. Wyjątkowa wystawa składa się z czterdziestu decków do jazdy na deskorolce, które artysta zdobił rysunkami o stylistyce komiksowej. Zadaniem tej niecodziennej ekspozycji jest zilustrowanie różnych aspektów współczesnej kultury żydowskiej.

Ciekawym pytaniem, jakie stawia ta oryginalna prezentacja, jest spekulatywne zagadnienie dotyczące alternatywnej historii – jak mogłoby wyglądać dzisiejsze społeczeństwo, gdyby Holocaust nigdy nie miał miejsca? Właśnie tą myśl przewodnią reprezentuje tytuł wystawy „Żydowska Quarter Pipe”. Wszystkie prace zostały specjalnie przygotowane na potrzeby krakowskiego muzeum.

Marcus wykorzystuje w swojej twórczości deskorolki jako medium, niczym tradycyjne płótno dla malarza. Przy pomocy tej nietypowej formy ekspresji, artysta prowokuje do głębokich refleksji na temat tradycji, duchowości i historii Żydów w kontekście doświadczeń krakowskich.

Dodaj komentarz