Buda akustyczna dla psów stworzona przez studentów AGH w Krakowie

Studenci należący do Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej na Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie projektują specjalistyczne schronienie dla psów, które będzie charakteryzować się zwiększoną izolacją akustyczną. Dzięki temu zwierzęta będą mogły uchronić się przed hałasem, takim jak głośne dźwięki fajerwerków podczas Sylwestra czy burza z piorunami.

Według przedstawicieli uczelni, jednym z ważniejszych czynników negatywnie wpływających na komfort życia zwierząt, w tym psów, jest ich wrażliwość na hałas. W przypadku wystąpienia silnych bodźców dźwiękowych, zwierzęta zazwyczaj poszukują osłony w miejscach odizolowanych i oddalonych od źródła hałasu. W odpowiedzi na potrzeby czworonogów oraz ich opiekunów, studenci krakowskiej uczelni opracowują bude akustyczną, która będzie odpowiednio wygłuszona.

Zdaniem liderki projektu, Emilii Stefanowskiej, studentki kierunku Inżynieria Akustyczna na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH, celem jest przeprowadzenie analiz w celu znalezienia najlepszego rozwiązania, które zapewni jak największą izolację akustyczną budki. Chodzi o to, aby poziom ciśnienia akustycznego we wnętrzu schronienia został obniżony. Współczesne technologie pozwalają na wykorzystanie różnorodnych połączeń materiałowych, takich jak kompozyty, granulaty gumowe czy płyty wykonane z recyklingu, co daje możliwość zastosowania materiałów nie tylko efektywnych, ale także innowacyjnych i przyjaznych środowisku.

Dodaj komentarz