43. edycja zbiórki na ocalenie zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim

Tradycyjnie, jak co roku, artyści, politycy, członkowie Bractwa Kurkowego oraz liczne grono wolontariuszy łączą siły w 43. edycji zbiórki pieniędzy. Celem akcji jest zachowanie historycznego dziedzictwa zabytkowych nagrobków znajdujących się na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. W organizację kwesty zaangażowany jest Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa.

Stanisław Mazur, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, który uczestniczy w akcji od trzech ostatnich edycji, wyraził swoje przywiązanie do tej inicjatywy podczas rozmowy z PAP. Podkreślił, że to nie tylko sposób uhonorowania osób pochowanych na Cmentarzu Rakowickim, ale i forma wsparcia dla zachowania tego unikalnego miejsca. Wskazał również na osobisty aspekt jego zaangażowania, mówiąc o profesorach z jego uczelni spoczywających na tym cmentarzu.

Fundusze zebrane podczas kwesty są przeznaczane na renowację nagrobków o szczególnych wartościach estetycznych, architektonicznych i historycznych. Takie pomniki często nie posiadają dysponentów – osób odpowiedzialnych za ich utrzymanie i opiekę nad nimi.

Jednym z długoletnich uczestników kwesty jest Jerzy Fedorowicz – aktor i senator. Podczas rozmowy przyznał, że udział w tej inicjatywie stał się dla niego prawdziwym rytuałem. Zauważył również, jak z roku na rok, akcja zyskuje coraz więcej zwolenników. Fedorowicz wyraził swój podziw dla krakowian, którzy nieustannie okazują swoje wsparcie dla działań komitetu na rzecz zabytkowego cmentarza.

Dodaj komentarz