Bohaterowie na moście: Jak przejezdni uratowali mężczyznę z rzeki Skawy

Błyskawiczna reakcja przejeżdżających przez most w pobliżu Zatora pozwoliła uratować życie mężczyźnie, który znalazł się w wodzie po skoku z przeprawy. Zdarzenie miało miejsce w godzinach popołudniowych, kiedy to świadkowie – małżeństwo z sąsiedniej Skawiny oraz przypadkowo przejeżdżający komendant miejscowej policji, natychmiast podjęli działania ratunkowe.

Kluczowe minuty na moście

Sytuacja rozegrała się bardzo szybko. Przechodnie i funkcjonariusz, widząc człowieka w wodzie o niewielkiej głębokości, bez wahania ruszyli z pomocą. Udzielili mu pierwszej pomocy przedmedycznej zanim pojawiły się służby ratunkowe. Ich obecność okazała się decydująca dla dalszego przebiegu akcji.

Współdziałanie służb ratunkowych

Po kilku minutach na miejsce dotarli strażacy oraz ratownicy medyczni. Zabezpieczyli poszkodowanego, zwracając szczególną uwagę na możliwość poważnych urazów kręgosłupa. Następnie przenieśli rannego na brzeg, gdzie kontynuowano udzielanie pomocy do czasu przybycia załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Transport do szpitala i stan poszkodowanego

Pogotowie lotnicze szybko przetransportowało mężczyznę do jednego z krakowskich szpitali. Poszkodowany był przytomny w chwili przewożenia, co daje nadzieję na skuteczność podjętych działań ratunkowych. W tym przypadku sprawne współdziałanie mieszkańców i służb miało kluczowe znaczenie.

Pomoc psychologiczna dla osób w kryzysie

Wydarzenie przypomina o ważnej roli wsparcia psychologicznego w trudnych momentach. Osoby, które znalazły się w kryzysie emocjonalnym, mogą zgłaszać się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Ośrodka Interwencji Kryzysowej lub lokalnych ośrodków pomocy społecznej. Dostępne są także bezpłatne infolinie: Antydepresyjny Telefon Zaufania Fundacji ITAKA – 22 484 88 01 oraz całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym – 800 70 22 22.

Szczegółowe informacje na temat miejsc i form pomocy znajdują się na stronach internetowych takich jak Stop Depresji czy Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym.

Źródło: Policja Małopolska – Portal polskiej Policji

Dodaj komentarz